Nie daj się naciągnąć!

Pamiętajmy! Policja, ani żadne inne służby nie dzwonią do ludzi i nie proszą o pomoc w akcji łapania szajki przestępców. Nigdy! PGE ostrzega przed fałszywymi wnuczkami i policjantami!

Wariantów postępowania oszustów jest kilka:

✓ Jeśli senior ma pieniądze w domu, fałszywy ,policjant prosi o ich wydanie osobie, która się zgłosi.

✓ Jeśli powiemy, że oszczędności są w banku proponuje, że podstawi” fałszywą taksówkę, która nas tam zawiezie. Twierdzi, że możemy się czuć bezpieczni, bo kierowcą rzekomo jest policjant. Uprzedza też, żeby uważać w banku (i nic nie mówić), bo kasjer należy do szajki.

✓ Na koniec podaje swoje fikcyjne dane i namawia ofiarę, żeby go sprawdziła. Podaje numer „na komendę” lub proponuje, żeby bez rozłączania się wykręcić numer alarmowy 112. Gdy to zrobimy,w słuchawce odzywa się inna osoba (zazwyczaj kobieta), która informuje, że dodzwoniliśmy się np. na Komendę Główną Policji, pyta w jakiej sprawie i łączy z oficerem, którego nazwisko podajemy. Czasami tylko potwierdza, że taki pracuje, ale w tej chwili nie może odebrać telefonu  mówi to w sposób, który sugeruje, że rzekomy funkcjonariusz jest na akcji i proponuje rozmowę z jego przełożonym.  To mistyfikacja od początku do końca! Jeśli dzwonimy na podany numer, należy on do przestępców. Jeśli natomiast dzwonimy na 112 ale przedtem nie rozłączymy się (nie słyszymy w słuchawce ciągłego sygnału), tak naprawdę nadal pozostajemy na linii. Przestępca po prostu przekazuje innej osobie słuchawkę i to ona, podając się za sekretarkę lub oficera dyżurnego, prowadzi z nami rozmowę.  Rzekomy przełożony potwierdza wersję naszego rozmówcy, dziękuje za pomoc i uspokaja nas, że cały czas będziemy pod opieką funkcjonariuszy. A pieniądze, które przekażemy, wrócą do nas już po kilkudziesięciu minutach. Jeśli jednak wyczuje w czasie rozmowy, że ofiara mu się wymyka, straszy konsekwencjami prawnymi za odmowę współpracy lub nawet sugeruje, że jesteśmy z oszustami w zmowie. Starsze osoby boją się takich sytuacji i nie zastanawia ich nawet brak logiki w takim rozumowaniu  bo w jaki sposób osoba, do której dzwoni przestępca, miałaby być z nim w zmowie?

ZOBACZ: http://energiadirect.pl/poradniki/energiadirect-pl-ostrzega-nie-daj-sie-naciagnac

DLACZEGO OSZUŚCI SĄ SKUTECZNI?

Ludzie starsi są ufni i zwykle nie przychodzi im do głowy, że ktoś mógł uknuć tak skomplikowaną intrygę  wyjaśnia psycholog Beata Chrzanowska-Pietraszuk. Osoby starsze nie zastanawiają się, że takie propozycje ze strony policji są nieprawdopodobne i nie zdarzają się w prawdziwym życiu. Starsze osoby są uczynne i chcą pomagać w dobrej sprawie. Szczerze odpowiadają więc na pytania fałszywego policjanta i ujawniają, jakie mają oszczędności, a także w jakim banku je przechowują. Gdy słyszą, że ktoś z ich bliskich jest w kłopocie, na chwilę wyłączają myślenie. Poza tym wierzą, że urzędnik państwowy, a zwłaszcza policjant, nie może oszukać. Nie mają przy tym ani chwili na zastanowienie się. Naciągacze podkreślają, że jest mato czasu, trzeba się spieszyć, bo akcja się nie uda. Doskonale wiedzą, że człowiek pod wpływem stresu nie myśli racjonalnie i daje sobą manipulować. Oszuści żądają, żeby się nie rozłączać rzekomo dla bezpieczeństwa, a naprawdę po to, by cały czas kontrolować ofiarę, nie dać jej chwili spokoju, nie pozwolić się z nikim skontaktować. Ani zadzwonić na prawdziwy numer 112.

ZOBACZ: http://energiadirect.pl/poradniki/na-co-uwazac-podczas-zmiany-sprzedawcy-energii-elektrycznej

Blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2019 PGE BOK | ScrollMe by AccessPress Themes