Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Interesuje Cię praca w BOK PGE, lubisz pracę z klientami, może chcesz dołączyć do ekipy. Pierwszy krok do sukcesu to dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Uśmiechnij się na dzień dobry

Badania wskazują, że w 93 proc. zdanie na twój temat rozmówca wyrabia sobie na podstawie mowy ciała i tonu twojego głosu. A tylko w 7 proc. z tego, co mówisz. Jeśli wejdziesz przygarbiona i wycofana, diagnoza brzmi: „Ona jest do niczego”. I nawet jeśli później mówisz mądre rzeczy, to twój rozmówca zapamiętuje swoją pierwszą myśl i nią się kieruje. Natomiast gdy wchodzisz wyprostowana, mocno podajesz rękę i patrzysz w oczy, wysyłasz sygnał, że wiesz, czego chcesz. Nawet jeśli twoje odpowiedzi nie są błyskotliwe, rozmówca i tak kieruje się tym, co widział na początku. Zadbaj, by twoje wejście było jak najlepsze! I koniecznie się uśmiechnij, gdy mówisz „dzień dobry”. Ludzie powtarzają mimikę tego, na kogo patrzą. Jeśli twój przyszły szef będzie miał uśmiech na twarzy, będzie do ciebie lepiej nastawiony.

Zbierz informacje o firmie

Aby dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy, warto jak najwięcej wiedzieć o firmie. Jeśli będziesz orientować się w jej specyfice, zdobędziesz informacje o produktach, klientach i konkurencji, zyskasz w oczach rekrutera. Będzie cię postrzegał jako profesjonalistkę. Możesz nauczyć się nazwisk ważnych osób w firmie, by swobodnie rozmawiać o jej strategii. lm więcej wiesz o pracodawcy, tym większą masz szansę przekonać go do siebie. W internecie znajdziesz potrzebne informacje dotyczące różnych stanowisk, np. na Linkedln czy GoldenLine. Zadawaj też pytania dotyczące stanowiska pracy, o które się ubiegasz. O PGE Dystrybucja czytaj tu http://energiadirect.pl/poradniki/pge-dystrybucja

Zadbaj o wygląd

Odpowiednim strojem można łatwo i szybko wywołać wrażenie, na jakim ci zależy. Dlatego na rozmowę kwalifikacyjną ubranie musi być przemyślane. Przygotuj je dzień wcześniej, by rano nie biegać nerwowo po domu, przymierzając kolejne zestawy. Nawet jeśli firma nie wymaga oficjalnych ubrań, na rozmowie trzeba wyglądać elegancko. Wypada ubrać się klasycznie, a nie pstrokato lub wyzywająco. Ładna sukienka lub żakiet i spódnica kojarzą się z profesjonalizmem. Jeżeli wahasz się, który zestaw wybrać, zdecyduj się na wersję bardziej formalną. Na rozmowie lepiej być ubranym zbyt elegancko niż za mato profesjonalnie. Rano umyj włosy i je ulóż. Zrób stonowany makijaż i nie przesadzaj z manikiurem. Krzykliwe tipsy to kiepska wizytówka.

Zachowaj spokój Czasami musisz się przyznać, że czegoś nie wiesz. Zamiast krótkiego _Nie mam pojęcia”, powiedz raczej „Czytałam o tym, ale nie chcę pana wprowadzać w błąd nieprecyzyjnymi danymi. Jeśli jednak potrzebuje pan tych informacji, sprawdzę to w fachowej literaturze”. Mówiąc w ten sposób, wpływasz na to, co tak naprawdę słyszy rozmówca. Według badań, dla mózgu znacznie ważniejsze jest to, co słyszy na początku komunikatu niż na końcu. Dlatego najpierw mów, że o czymś wiesz, że o tym słyszałaś lub czytałaś, a dopiero potem dodaj szczegóły. Podkreśl, że chętnie poszerzysz swoją wiedzę w danej firmie. Twoja niewiedza przejdzie niemal niezauważona. Ważne jest także to, by pokazać rekruterowi, że potrafisz wybrnąć z trudnej sytuacji.

Bądź pewna siebie Nieśmiałym osobom psycholodzy doradzają, by podczas rekrutacji odegrały rolę pewnej siebie osoby. Na pewno masz koleżankę, która zawsze jest uśmiechnięta i pewna siebie. Robi świetne wrażenie. Przypomnij sobie, jak się zachowuje, co robi i mówi. I zacznij ją naśladować. Oczywiście nie staniesz się nagle nią, ale z pewnością niektóre jej triki mogą zaprocentować. Skoro ona w ten sposób zdobywa uznanie innych, to i tobie się uda. Zakładanie maski to jedna z umiejętności najczęściej ćwiczonych na szkoleniach dla menedżerów.

Przemyśl odpowiedzi Podczas rozmowy zastanawiaj się nad tym, co mówisz. Nie rzucaj odpowiedzi byle szybciej. Rekruterzy takie błyskawiczne odpowiedzi uznają za przejaw zbytniej impulsywności. Znacznie lepiej wypadniesz, mówiąc: „Proszę dać mi chwilę do namysłu, nie chciałabym odpowiadać pochopnie”. Zawsze możesz też poprosić o powtórzenie pytania. Zamiast „Proszę powtórzyć”, powiedz ,Nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem? Czy mógłby pan to sprecyzować?”. Dajesz sobie wtedy czas na znalezienie najlepszej odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2019 PGE BOK | ScrollMe by AccessPress Themes